MS3474W16-14P
Conesys
Product No:
MS3474W16-14P
Description:
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number MS3474W16
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 16-14
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C