MS3474W18-11PY
Conesys
Product No:
MS3474W18-11PY
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 51
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Series Military, MIL-DTL-26482 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation Y
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 1000VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Front Side Nut
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number MS3474W18
Number of Positions 11
Shell Size - Insert 18-11
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C