Home / Ceramic Capacitors / MSART042SCG1R1CWRA01
MSART042SCG1R1CWRA01
Taiyo Yuden
Product No:
MSART042SCG1R1CWRA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 1.1PF 25V C0G/CG 01005
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MSAR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 1.1 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C