MSASC150H45LV
Microchip Technology
Product No:
MSASC150H45LV
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
ThinKey™3
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 150A THINKEY3
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case ThinKey™3
Product Status Active
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package ThinKey™3
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 mA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) 150A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 150 A