MSASC25W100K
Microchip Technology
Product No:
MSASC25W100K
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
2-ThinKey™
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 25A 2THINKEY
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case -
Product Status Active
Base Product Number MSASC25
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package 2-ThinKey™
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 25A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 910 mV @ 25 A