Home / Single Diodes / MSASC75W45FV/TR
MSASC75W45FV/TR
Microchip Technology
Product No:
MSASC75W45FV/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
ThinKey™4
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 75A THINKEY4
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case ThinKey™4
Product Status Active
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package ThinKey™4
Current - Reverse Leakage @ Vr 750 µA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) 75A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 760 mV @ 75 A