Home / Ceramic Capacitors / MSASE219SB7474KTNA01
MSASE219SB7474KTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MSASE219SB7474KTNA01
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.47 µF
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number MSASE21
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C