Home / Ceramic Capacitors / MSASJ042SB5103KWNA01
MSASJ042SB5103KWNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MSASJ042SB5103KWNA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 10000PF 6.3V X5R 01005
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MSAS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 10000 pF
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Base Product Number MSASJ04
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C