Home / Ceramic Capacitors / MSAST168BC6225MTNA01
MSAST168BC6225MTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MSAST168BC6225MTNA01
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X6S 0603
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 2.2 µF
Applications SMPS Filtering
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number MSAST16
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C