Home / Ceramic Capacitors / MSAYL168SSD183KTNA01
MSAYL168SSD183KTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MSAYL168SSD183KTNA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.018UF 10V 0603
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MSAY
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low Distortion
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.018 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C