MSC030SDA070B
Microchip Technology
Product No:
MSC030SDA070B
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TO-247
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE SIL CARBIDE 700V 60A TO247
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 108
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Series -
Package Tube
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-2
Product Status Active
Base Product Number MSC030
Capacitance @ Vr, F 1200pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package TO-247
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 700 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 700 V
Current - Average Rectified (Io) 60A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 30 A