MSC050SDA120S
Microchip Technology
Product No:
MSC050SDA120S
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
D3PAK
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 50A D3PAK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 60
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Series -
Package Tube
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Product Status Active
Base Product Number MSC050
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package D3PAK
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 50A