MSP-300-36
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
MSP-300-36
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 324W
User Guide
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Type Enclosed
Series MSP-300 (300W)
Package Box
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Efficiency 88%
Applications Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 324W
Product Status Active
Approval Agency CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension 7.83" L x 4.13" W x 1.61" H (199.0mm x 105.0mm x 41.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 9 A
Voltage - Output 1 36V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number MSP-300
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)