MSP-450-3.3
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
MSP-450-3.3
Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 297W
Type Enclosed
Series MSP-450 (450W)
Package Box
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Efficiency 80%
Applications Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 297W
Product Status Active
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension 8.58" L x 4.13" W x 1.61" H (218.0mm x 105.0mm x 41.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 90 A
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 6 -
Base Product Number MSP-450
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)