MSP-600-24
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
MSP-600-24
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 648W
Payment:
In Stock : 178
Type Enclosed
Series MSP-600 (600W)
Package Box
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Efficiency 88%
Applications Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 648W
Product Status Active
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension 8.58" L x 4.13" W x 2.50" H (218.0mm x 105.0mm x 63.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 27 A
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 6 -
Base Product Number MSP-600
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)