
Texas Instruments
Product No:
MSP430AFE253IPW
Manufacturer:
Package:
24-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 24TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.353
7.353
10
6.6405
66.405
25
6.33118
158.2795
100
5.49746
549.746
250
5.250384
1312.596
500
4.787126
2393.563
1000
4.169436
4169.436
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 12MHz |
| Series | MSP430F2xx |
| Package | Tube |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 11 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 3x24b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430AFE253 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |