
Texas Instruments
Product No:
MSP430F1111AIPWR
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.838
3.838
10
3.45135
34.5135
25
3.26268
81.567
100
2.827675
282.7675
250
2.682648
670.662
500
2.407129
1203.5645
1000
2.030112
2030.112
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 8MHz |
| Series | MSP430x1xx |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | POR, WDT |
| Connectivity | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 14 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | Slope A/D |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | 430F1111 |
| Program Memory Size | 2KB (2K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |