
Texas Instruments
Product No:
MSP430F1132IPW
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.0705
6.0705
10
5.48625
54.8625
25
5.23108
130.777
100
4.54214
454.214
250
4.337966
1084.4915
500
3.955192
1977.596
1000
3.444842
3444.842
2500
3.37022
8425.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 8MHz |
| Series | MSP430x1xx |
| Package | Tube |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 14 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F1132 |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |