
Texas Instruments
Product No:
MSP430F1222IDW
Manufacturer:
Package:
28-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 28SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.574
6.574
10
5.90045
59.0045
25
5.5784
139.46
100
4.83455
483.455
250
4.5866
1146.65
500
4.115533
2057.7665
1000
3.47093
3470.93
2500
3.297384
8243.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 8MHz |
| Series | MSP430x1xx |
| Package | Tube |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 22 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F1222 |
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |