
Texas Instruments
Product No:
MSP430F1471IPM
Manufacturer:
Package:
64-LQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.6705
13.6705
10
12.5666
125.666
25
12.046
301.15
160
10.613343
1698.13488
320
10.092448
3229.58336
480
9.441338
4531.84224
960
8.659982
8313.58272
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 8MHz |
| Series | MSP430x1xx |
| Package | Tray |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 48 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | Slope A/D |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F1471 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |