
Texas Instruments
Product No:
MSP430F1481IPM
Manufacturer:
Package:
64-LQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.257
15.257
10
14.0201
140.201
25
13.43946
335.9865
160
11.841161
1894.58576
320
11.25996
3603.1872
480
10.533524
5056.09152
960
9.661785
9275.3136
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 8MHz |
| Series | MSP430x1xx |
| Package | Tray |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 48 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | Slope A/D |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F1481 |
| Program Memory Size | 48KB (48K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |