
Texas Instruments
Product No:
MSP430F2002IN
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1375
2.1375
10
1.9209
19.209
25
1.8126
45.315
100
1.54432
154.432
250
1.45008
362.52
500
1.26882
634.41
1000
1.051308
1051.308
2500
0.978804
2447.01
5000
0.9576
4788
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430F2xx |
| Package | Tube |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, SPI |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of I/O | 10 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F2002 |
| Program Memory Size | 1KB (1K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |