
Texas Instruments
Product No:
MSP430F2012TPW
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0115
3.0115
10
2.7056
27.056
25
2.55816
63.954
100
2.21692
221.692
250
2.103262
525.8155
500
1.887251
943.6255
1000
1.591668
1591.668
2500
1.512077
3780.1925
5000
1.50157
7507.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430F2xx |
| Package | Tube |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 10 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F2012 |
| Program Memory Size | 2KB (2K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |