
Texas Instruments
Product No:
MSP430F2111IPWR
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4225
2.4225
10
2.1774
21.774
25
2.05428
51.357
100
1.75028
175.028
250
1.643424
410.856
500
1.437996
718.998
1000
1.19148
1191.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430F2xx |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 16 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | Slope A/D |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F2111 |
| Program Memory Size | 2KB (2K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |