
Texas Instruments
Product No:
MSP430F2112IPWR
Manufacturer:
Package:
28-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 28TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9545
2.9545
10
2.6581
26.581
25
2.50762
62.6905
100
2.13655
213.655
250
2.006134
501.5335
500
1.755372
877.686
1000
1.45446
1454.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430F2xx |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 24 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F2112 |
| Program Memory Size | 2KB (2K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |