
Texas Instruments
Product No:
MSP430F2274TDA
Manufacturer:
Package:
38-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6405
6.6405
10
6.00115
60.0115
25
5.72242
143.0605
100
4.96869
496.869
250
4.745402
1186.3505
500
4.32668
2163.34
1000
3.768394
3768.394
2500
3.68676
9216.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430F2xx |
| Package | Tube |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 32 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 38-TSSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F2274 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 38-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |