
Texas Instruments
Product No:
MSP430F235TPM
Manufacturer:
Package:
64-LQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.246
8.246
10
7.4518
74.518
25
7.10562
177.6405
160
6.169661
987.14576
320
5.892346
1885.55072
480
5.37245
2578.776
960
4.679225
4492.056
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430F2xx |
| Package | Tray |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 48 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F235 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |