
Texas Instruments
Product No:
MSP430F2370IRHAR
Manufacturer:
Package:
40-VQFN (6x6)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.0515
6.0515
10
5.4359
54.359
25
5.13874
128.4685
100
4.4536
445.36
250
4.225182
1056.2955
500
3.791241
1895.6205
1000
3.197424
3197.424
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430F2xx |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 32 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | Slope A/D |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F2370 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 40-VQFN (6x6) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |