
Texas Instruments
Product No:
MSP430F2417TPM
Manufacturer:
Package:
64-LQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 64LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.9345
10.9345
10
10.05195
100.5195
25
9.63528
240.882
160
8.48938
1358.3008
320
8.07271
2583.2672
480
7.551882
3624.90336
960
6.926916
6649.83936
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430F2xx |
| Package | Tray |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 48 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F2417 |
| Program Memory Size | 92KB (92K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |