
Texas Instruments
Product No:
MSP430F247TRGCR
Manufacturer:
Package:
64-VQFN (9x9)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.6475
7.6475
10
6.91125
69.1125
25
6.58958
164.7395
100
5.721565
572.1565
250
5.4644
1366.1
500
4.982237
2491.1185
1000
4.339362
4339.362
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430F2xx |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 48 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F247 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-VQFN (9x9) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |