
Texas Instruments
Product No:
MSP430F413IPM
Manufacturer:
Package:
64-LQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 64LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.035
5.035
10
4.5201
45.201
25
4.2731
106.8275
160
3.703461
592.55376
320
3.513518
1124.32576
480
3.15267
1513.2816
960
2.658879
2552.52384
2400
2.525936
6062.2464
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 8MHz |
| Series | MSP430x4xx |
| Package | Tray |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 48 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | Slope A/D |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F413 |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |