
Texas Instruments
Product No:
MSP430F435IPZ
Manufacturer:
Package:
100-LQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 100LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.6375
11.6375
10
10.51365
105.1365
25
10.0244
250.61
90
8.704214
783.37926
270
8.312994
2244.50838
450
7.57948
3410.766
990
6.601493
6535.47807
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 8MHz |
| Series | MSP430x4xx |
| Package | Tray |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 48 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F435 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |