
Texas Instruments
Product No:
MSP430F477IPN
Manufacturer:
Package:
80-LQFP (12x12)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.1195
13.1195
10
12.0612
120.612
25
11.5615
289.0375
119
10.186556
1212.200164
238
9.686646
2305.421748
476
9.06168
4313.35968
952
8.311759
7912.794568
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 8MHz |
| Series | MSP430x4xx |
| Package | Tray |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 48 |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 5x16b; D/A 1x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F477 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8 + 256B) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |