
Texas Instruments
Product No:
MSP430F5244IRGZR
Manufacturer:
Package:
48-VQFN (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.5075
6.5075
10
5.8482
58.482
25
5.52824
138.206
100
4.791325
479.1325
250
4.545598
1136.3995
500
4.078749
2039.3745
1000
3.439912
3439.912
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 25MHz |
| Series | MSP430F5xx |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 37 |
| Core Processor | MSP430 CPUXV2 |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 10x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430F5244 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-VQFN (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |