
Texas Instruments
Product No:
MSP430FR5949IRHAR
Manufacturer:
Package:
40-VQFN (6x6)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FRAM 40VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.282
5.282
10
4.74525
47.4525
25
4.48628
112.157
100
3.888065
388.8065
250
3.68866
922.165
500
3.3098
1654.9
1000
2.791404
2791.404
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430™ FRAM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 33 |
| Core Processor | MSP430 CPUXV2 |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 14x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | MSP430FR5949 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FRAM |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 40-VQFN (6x6) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |