
Micron Technology Inc.
Product No:
MT25QU01GBBB8ESF-0SIT
Manufacturer:
Package:
16-SOP2
Batch:
-
Description:
IC FLASH 1GBIT SPI 166MHZ 16SOP2
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.6845
15.6845
10
14.52075
145.2075
25
14.32334
358.0835
50
14.14322
707.161
100
12.39465
1239.465
250
11.863182
2965.7955
500
11.786042
5893.021
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Size | 1Gbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 166 MHz |
| Memory Interface | SPI |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 2V |
| Base Product Number | MT25QU01 |
| Memory Organization | 128M x 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-SOP2 |
| Write Cycle Time - Word, Page | 8ms, 2.8ms |