
Micron Technology Inc.
Product No:
MT28EW256ABA1LJS-0SIT
Manufacturer:
Package:
56-TSOP
Batch:
-
Description:
IC FLASH 256MBIT PARALLEL 56TSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.9775
8.9775
10
8.2574
82.574
25
8.08564
202.141
40
8.0579
322.316
80
7.230212
578.41696
230
7.011703
1612.69169
576
6.667651
3840.566976
1152
6.435158
7413.302016
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Technology | FLASH - NOR |
| Access Time | 75 ns |
| Memory Size | 256Mbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Base Product Number | MT28EW256 |
| Memory Organization | 32M x 8, 16M x 16 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 56-TSOP |
| Write Cycle Time - Word, Page | 60ns |