
Micron Technology Inc.
Product No:
MT28EW512ABA1HJS-0SIT
Manufacturer:
Package:
56-TSOP
Batch:
-
Description:
IC FLASH 512MBIT PARALLEL 56TSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.5615
11.5615
10
10.7084
107.084
25
10.46596
261.649
40
10.409862
416.39448
80
9.163824
733.10592
230
8.709058
2003.08334
576
8.621848
4966.184448
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Technology | FLASH - NOR |
| Access Time | 95 ns |
| Memory Size | 512Mbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Base Product Number | MT28EW512 |
| Memory Organization | 64M x 8, 32M x 16 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 56-TSOP |
| Write Cycle Time - Word, Page | 60ns |