
Micron Technology Inc.
Product No:
MT29F1G08ABAEAWP-AATX:E
Manufacturer:
Package:
48-TSOP I
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC FLASH 1GBIT PARALLEL 48TSOP I
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.287
3.287
10
2.98585
29.8585
25
2.92144
73.036
40
2.905575
116.223
80
2.605138
208.41104
230
2.595685
597.00755
440
2.500828
1100.36432
960
2.377527
2282.42592
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Technology | FLASH - NAND |
| Memory Size | 1Gbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Base Product Number | MT29F1G08 |
| Memory Organization | 128M x 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-TSOP I |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |