
Micron Technology Inc.
Product No:
MT29F1G08ABAEAWP-ITX:E TR
Manufacturer:
Package:
48-TSOP I
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC FLASH 1GBIT PARALLEL 48TSOP I
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1065
3.1065
10
2.8177
28.177
25
2.75614
68.9035
50
2.74132
137.066
100
2.45803
245.803
250
2.449024
612.256
500
2.359553
1179.7765
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | FLASH - NAND |
| Memory Size | 1Gbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Product Status | Obsolete |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Base Product Number | MT29F1G08 |
| Memory Organization | 128M x 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-TSOP I |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |