
Micron Technology Inc.
Product No:
MT29F2G08ABAEAWP-AATX:E
Manufacturer:
Package:
48-TSOP I
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC FLASH 2GBIT PARALLEL 48TSOP I
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.358
5.358
10
4.864
48.64
25
4.75836
118.959
40
4.732662
189.30648
80
4.243412
339.47296
230
4.227956
972.42988
440
4.073467
1792.32548
960
3.872618
3717.71328
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Technology | FLASH - NAND |
| Memory Size | 2Gbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Base Product Number | MT29F2G08 |
| Memory Organization | 256M x 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-TSOP I |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |