
Micron Technology Inc.
Product No:
MT29F2G08ABAEAWP-IT:E
Manufacturer:
Package:
48-TSOP I
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC FLASH 2GBIT PARALLEL 48TSOP I
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.705
3.705
10
3.36395
33.6395
25
3.29118
82.2795
40
3.273225
130.929
80
2.934911
234.79288
230
2.924186
672.56278
440
2.81733
1239.6252
960
2.67843
2571.2928
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Technology | FLASH - NAND |
| Memory Size | 2Gbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Base Product Number | MT29F2G08 |
| Memory Organization | 256M x 8 |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-TSOP I |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |