
Micron Technology Inc.
Product No:
MT29F2G08ABAEAWP:E
Manufacturer:
Package:
48-TSOP I
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC FLASH 2GBIT PARALLEL 48TSOP I
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.6575
3.6575
10
3.31645
33.1645
25
3.24444
81.111
40
3.226675
129.067
80
2.893225
231.458
230
2.882708
663.02284
440
2.777372
1222.04368
960
2.64043
2534.8128
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Technology | FLASH - NAND |
| Memory Size | 2Gbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Base Product Number | MT29F2G08 |
| Memory Organization | 256M x 8 |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-TSOP I |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |