
Micron Technology Inc.
Product No:
MT29F8G08ADAFAWP-AAT:F
Manufacturer:
Package:
48-TSOP I
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC FLASH 8GBIT PARALLEL 48TSOP I
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.2075
12.2075
10
11.30785
113.0785
25
11.05116
276.279
40
10.991738
439.66952
80
9.676225
774.098
230
9.196
2115.08
440
9.103916
4005.72304
960
8.809778
8457.38688
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tray |
| Technology | FLASH - NAND (SLC) |
| Memory Size | 8Gbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Base Product Number | MT29F8G08 |
| Memory Organization | 1G x 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-TSOP I |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |