Home / Memory / MT40A1G16RC-062E IT:B TR
MT40A1G16RC-062E IT:B TR
Micron Technology Inc.
Product No:
MT40A1G16RC-062E IT:B TR
Package:
96-FBGA (10x13)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC DRAM 16GBIT PARALLEL 96FBGA
User Guide
Mfr Micron Technology Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology SDRAM - DDR4
Access Time 19 ns
Memory Size 16Gbit
Memory Type Volatile
Memory Format DRAM
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 96-TFBGA
Product Status Obsolete
Clock Frequency 1.6 GHz
Memory Interface Parallel
Voltage - Supply 1.14V ~ 1.26V
Base Product Number MT40A1G16
Memory Organization 1G x 16
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (TC)