
Micron Technology Inc.
Product No:
MT40A1G16TB-062E:F
Manufacturer:
Package:
96-FBGA (7.5x13)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC DRAM 16GBIT PAR 96FBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.226
16.226
10
15.0176
150.176
25
14.81392
370.348
50
14.62753
731.3765
100
12.81911
1281.911
250
12.26944
3067.36
500
12.189659
6094.8295
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Technology | SDRAM - DDR4 |
| Access Time | 19 ns |
| Memory Size | 16Gbit |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | DRAM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 96-TFBGA |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 1.5 GHz |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 1.14V ~ 1.26V |
| Base Product Number | MT40A1G16 |
| Memory Organization | 1G x 16 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TC) |
| Supplier Device Package | 96-FBGA (7.5x13) |
| Write Cycle Time - Word, Page | 15ns |