Home / Memory / MT40A1G16TD-062E AAT:F
MT40A1G16TD-062E AAT:F
Micron Technology Inc.
Product No:
MT40A1G16TD-062E AAT:F
Description:
DDR4 16G 1GX16 FBGA
User Guide
Mfr Micron Technology Inc.
Series Automotive, AEC-Q100
Package Box
Technology SDRAM - DDR4
Access Time 19 ns
Memory Size 16Gbit
Memory Type Volatile
Memory Format DRAM
Mounting Type -
Package / Case -
Product Status Active
Clock Frequency 1.6 GHz
Memory Interface POD
Voltage - Supply 1.14V ~ 1.26V
Memory Organization 1G x 16
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TC)