
Micron Technology Inc.
Product No:
MT40A1G8SA-062E IT:E
Manufacturer:
Package:
78-FBGA (7.5x11)
Batch:
-
Description:
IC DRAM 8GBIT PARALLEL 78FBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.3885
8.3885
10
7.72065
77.2065
25
7.55972
188.993
40
7.533738
301.34952
80
6.759848
540.78784
230
6.55558
1507.7834
440
6.233881
2742.90764
1260
6.016521
7580.81646
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Technology | SDRAM - DDR4 |
| Memory Size | 8Gbit |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | DRAM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 78-TFBGA |
| Product Status | Last Time Buy |
| Clock Frequency | 1.6 GHz |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 1.14V ~ 1.26V |
| Base Product Number | MT40A1G8 |
| Memory Organization | 1G x 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 95°C (TC) |
| Supplier Device Package | 78-FBGA (7.5x11) |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |