
Micron Technology Inc.
Product No:
MT40A256M16LY-062E AAT:F TR
Manufacturer:
Package:
96-FBGA (7.5x13.5)
Batch:
-
Description:
IC DRAM 4GBIT PARALLEL 96FBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.694
15.694
10
14.53025
145.3025
25
14.33284
358.321
50
14.15291
707.6455
100
12.403105
1240.3105
250
11.871276
2967.819
500
11.794079
5897.0395
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | SDRAM - DDR4 |
| Access Time | 19 ns |
| Memory Size | 4Gbit |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | DRAM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 96-TFBGA |
| Product Status | Last Time Buy |
| Clock Frequency | 1.6 GHz |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 1.14V ~ 1.26V |
| Base Product Number | MT40A256M16 |
| Memory Organization | 256M x 16 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TC) |
| Supplier Device Package | 96-FBGA (7.5x13.5) |
| Write Cycle Time - Word, Page | 15ns |