Home / Memory / MT40A512M16LY-062E IT:E TR
MT40A512M16LY-062E IT:E TR
Micron Technology Inc.
Product No:
MT40A512M16LY-062E IT:E TR
Package:
96-FBGA (7.5x13.5)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC DRAM 8GBIT PARALLEL 96FBGA
User Guide
Mfr Micron Technology Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology SDRAM - DDR4
Memory Size 8Gbit
Memory Type Volatile
Memory Format DRAM
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 96-TFBGA
Product Status Active
Clock Frequency 1.6 GHz
Memory Interface Parallel
Voltage - Supply 1.14V ~ 1.26V
Base Product Number MT40A512M16
Memory Organization 512M x 16
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (TC)